Bitka o Anglicko nesklamala, práve naopak

Každý, kto si v nedeľu 13. apríla o 17.00 hod naladil na svojom televíznom prijímači program Galaxie Sport, určite neoľutoval. Na programe bol totiž šláger 34. kola anglickej Premier league s podtitulom Bitka o Anglicko, Manchester United versus Arsenal Londýn. V divadle snov privítali tím z Emirates Stadium, ktorý mal poslednú možnosť ešte zabojovať a vrátiť sa do boja o anglický titul. Predzápasové prognózy načrtli veľké prekvapenie v zostave Arsenalu, do ktorej sa po zranení Almuniu nečakane dostal Jens Lehmann. Fanúšikovia Arsenalu boli právom v napätí, predsa len Nemec je známy svojimi kiksami a nastupoval len na svoj  piaty zápas v sezóne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Začiatok zápasu sa niesol v znamení nervozity na kopačkách a nepresností obidvoch mužstiev. Miernejšiu prevahu si v prvých dvadsiatich minútach vypracovali hráči Arsenalu - šance mali Fabregas i Adebayor. V 13.minúte sme boli svedkami prvého závaru pred bránou van der Saara, keď útok po pravom krídle potiahol Eboue, prihrávkou našiel Adebayora, no jeho strelu zblokoval Ferdinand. Po následnom rohovom kope mal dobrú šancu Gilberto, ale jeho strela napálila len do spoluhráča Songa. Hra naberala na obrátkach, útoky sa valili z jednej strany na druhú, brankári a obrany obidvoch tímov museli byť v neustálej pohotovosti. V 23.minúte mal prvú veľkú šancu na strelenie gólu aj Manchester United. Evra pekne našiel Ronalda, ten vnikol do pokutového územia a ponúkol gól Rooneymu. Jeho strelu však aj s dávkou šťastia Lehmann vytesnil na roh. Dlho sa potom hralo bez prerušenia vo vysokom tempe, útoky sa striedali na oboch stranách. Azda najväčšie šance obidvoch tímov prišli v 35. respektíve 36.minúte. Najskôr odmietol gólovú prihrávku Hleba v čistej šanci Adebayor, a hneď vzápäti zahodil Rooney na druhej strane sľubnú príležitosť, keď sa sám rútil na Lehmanna. Nemec jeho strelu ľavou nohou vytlačil na roh, a tak zachránil pre Arsenal polčasovú remízu 0:0.

Do druhého polčasu vstúpili lepšie kanonieri. V 48.minúte centroval do šestnástky ManU van Persie, pred bránou najvyššie vyskočil Adebayor a usmernil loptu za van der Saara. 0:1. ďalšie vzrušenie pred Holanďanovou bránou spôsobil Rio Ferdinand, ktorý si po centri Adebayora dal skoro vlastný gól. Van der Saar zachránil. Necelých 5 minút po vedúcom góle sa domácim podarilo odpovedať. Vo vlastnej šestnástke zahral rukou kapitán Gallas, rozhodca Webb všetko videl a nariadil nekompromisne pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Cristiano Ronaldo a nedal Lehmannovi šancu. Vyrovnané, a začínalo sa odznova. S pribúdajúcimi minútami stúpala aj nervozita na ihrisku a množili sa aj "žlté tresty". Futbal však bol stále dynamický, Arsenal sa nechcel zmieriť s deľbou bodov. Vyloženú šancu zahodil v 66.minúte Fabregas po prieniku striedajúceho Walcotta do pokutového územia ManU. Následne sa svojho brankára van der Saara pokúsil prekonať už po druhýkrát v zápase spoluhráč, tentokrát to bol Brown, ktorý tečoval center Clichyho. Holandský brankár však opäťsvoj tím podržal. V 72.minúte sa potvrdilo staré-známe: Nedáš, dostaneš. Po faule jedného z hráčov Arsenalu tesne pred šestnástkou sa k lopte postavil Owen Hargreaves a nedal Lehmannovi šancu. Ten ostal stáť na čiare ako prikovaný a len sa obzrel ako lopta letí k pravej žrdi do siete. Manchester 20 minút pred koncom viedol 2:1 a s Arsenalom to nevyzeralo dobre. V závere si sícve vypracovali dve viac-menej identické akcie, keď Fabregas centroval na hlavu striedajúceho Bendtnera, ale nedokázali z nich vyťažiť vytúžený vyrovnávajúci gól.

Aj keď po záverečnom hvizde Howarda Webba sa vytratili aj posledné šance Arsenalu na zisk majstrovského titulu, musím konštatovať, že to bol najkrajší zápas jarnej časti Premier league.